سید یونس موسوی

9 سایت برتر معماری با هوش مصنوعی

9 سایت برتر معماری با هوش مصنوعی

9 سایت برتر معماری با هوش مصنوعی ، رشته معماری به طور مداوم در حال تحول است و فناوری ها و ابزارهای جدیدی در حال ظهور هستند تا به معماران کمک کنند تا کارآمدتر و موثرتر طراحی و ساخت کنند. یکی از هیجان انگیزترین تحولات در سال های اخیر ظهور هوش مصنوعی (AI) و کاربرد آن در معماری بوده است.

ابزارهای هوش مصنوعی روش کار معماران را تغییر می‌دهند و آنها را قادر می‌سازد تا طرح‌ها را سریع‌تر تولید کنند، در زمان واقعی همکاری کنند و تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد پروژه‌های خود بگیرند. این ابزارها نه تنها فرآیند طراحی را کارآمدتر می‌کنند، بلکه به معماران کمک می‌کنند تا ساختمان‌های پایدارتر و قابل زندگی‌تری ایجاد کنند.

در این پست وبلاگ، 9 بهترین ابزار هوش مصنوعی را که هر معمار باید بداند را بررسی خواهیم کرد. از بهینه سازی طراحی گرفته تا همکاری بلادرنگ، این ابزارها بازی را برای معماران در همه جا تغییر می دهند. چه معمار باتجربه ای باشید و چه به تازگی در این زمینه شروع کرده اید، این ابزارها برای جلوتر ماندن از منحنی ها و ارائه بهترین طرح های ممکن به مشتریان شما ضروری هستند.

1- Autodesk Spacemaker

Spacemaker یک نرم افزار هوش مصنوعی مبتنی بر ابر است که به معماران، برنامه ریزان شهری و توسعه دهندگان املاک و مستغلات یک پلت فرم بصری و مشارکتی برای طراحی پیشنهادات سایت با کیفیت بالا ارائه می دهد. با Spacemaker، کاربران می‌توانند با استفاده از مجموعه داده‌های خودکار، مدل‌های انبوه سه‌بعدی سایت خود و محیط اطراف آن را ایجاد کنند.

این نرم افزار به کاربران اجازه می دهد تا پیشنهادات سایت خود را آزمایش کنند و تجزیه و تحلیل های دقیق را برای بیش از 100 معیار از جمله نویز، نور روز، باد و موارد دیگر دریافت کنند. این امر معماران و طراحان را قادر می سازد تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد طرح های خود بگیرند و پیشنهادات خود را برای حداکثر تأثیرگذاری بهینه کنند.

 

Autodesk Spacemaker

2- Maket

Maket یک نرم افزار طراحی مولد است که توسط هوش مصنوعی طراحی شده است که به معماران، سازندگان و توسعه دهندگان این امکان را می دهد که هزاران طرح معماری را فورا ایجاد کنند. از هوش مصنوعی برای کمک به کاربران در یافتن پلان طبقه بهینه برای مشتریان خود بر اساس نیازها و محدودیت های محیطی استفاده می کند. این الگوریتم محدودیت های پروژه مانند اندازه و شکل زمین و ساختمان و همچنین مجاورت اتاق مورد نظر را در نظر می گیرد.

 

Maket

3- Veras

Veras یک افزونه تجسم نوآورانه برای Revit است که توسط هوش مصنوعی طراحی شده است. از هندسه مدل سه بعدی پروژه شما به عنوان پایه ای برای خلاقیت و الهام استفاده می کند. با Veras، می توانید فرآیند طراحی خود را با ایجاد نمایش های منحصر به فرد و از نظر بصری خیره کننده از پروژه خود بهبود بخشید.

علاوه بر قابلیت‌های بصری‌سازی، Veras مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و ابزارهای دیگر را نیز برای کمک به ساده‌سازی گردش کار ارائه می‌دهد. اینها شامل یک اسکریپت گردش کار BOMA و همچنین انواع برنامه های دیگر مانند GLYPH، MORPHIS، HELIX و BENTO است. Veras همچنین دسترسی به طیف وسیعی از دارایی‌های Revit از جمله درها، پنجره‌ها، کیس‌ها و ابزارهای کد را فراهم می‌کند.

 

Veras

4- Arkdesign

 

Ark یک ابزار نرم افزاری قدرتمند است که از هوش مصنوعی برای ایجاد طرح های ساختمانی بهینه در یک لحظه استفاده می کند. این به معماران اجازه می‌دهد تا در طول فرآیند طراحی، از مفهوم تا ساخت، تصمیم‌های بهتر و سریع‌تری بگیرند.

با Ark، کاربران می توانند سودآورترین پیکربندی ها را برای پروژه های خود طراحی کنند، بهینه سازی تراکم و سودآوری. این نرم افزار بسیاری از کارهای دستی را خودکار می کند و به معماران این امکان را می دهد که روی تصمیم گیری های طراحی بهتر با سرعت بیشتری تمرکز کنند.

 

Arkdesign.ai

5- Architechtures

Architechtures یک ابزار طراحی ساختمان مبتنی بر وب است که توسط هوش مصنوعی طراحی شده است که به طور خاص برای بخش مسکونی طراحی شده است. این یک پلت فرم بصری مبتنی بر ابر ارائه می دهد که می تواند به بهبود تصمیم گیری و کاهش قابل توجه زمان طراحی کمک کند.

کاربران می‌توانند معیارهای طراحی خود را وارد کرده و از پلتفرم برای تعریف و مدل‌سازی راه‌حل خود در دو بعدی و سه بعدی استفاده کنند. سپس سیستم هوش مصنوعی هندسه بهینه را بر اساس پارامترهای وارد شده توسط کاربر ایجاد می کند و راه حل BIM حاصل و معیارهای آن در زمان واقعی نمایش داده می شود.

علاوه بر قابلیت‌های طراحی، Architechtures همچنین برخاست در زمان واقعی هر واحد کاری را فراهم می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد هزینه‌های واحد را برای هر خط وارد کنند. این پلتفرم به زودی با ویژگی تجزیه و تحلیل انرژی در زمان واقعی نیز ادغام خواهد شد.

طرح‌ها را می‌توان در قالب‌های XLS، CAD و BIM بارگیری کرد و پلتفرم را می‌توان برای پاسخگویی به نیازهای توسعه‌دهندگان مسکونی، شرکت‌های ساخت‌وساز به اجاره و پیمانکاران مدولار با یک محصول تعریف‌شده سفارشی کرد.

 

ARCHITEChTURES

6- RomGPT

RoomGPT یک ابزار مجهز به هوش مصنوعی است که کاربران را قادر می سازد تا به سرعت و به راحتی اتاق ایده آل خود را با ایجاد تم های مختلف بر اساس عکسی از فضای فعلی خود ایجاد کنند. استفاده از این ابزار کاملا رایگان است و نیاز به طراح داخلی را از بین می برد.

این می تواند تصاویری ایجاد کند که تغییراتی را در چیدمان، رنگ دیوار و مبلمان نشان می دهد تا به کاربران کمک کند اتاق رویایی خود را تجسم کنند. RoomGPT یک ابزار منحصر به فرد و نوآورانه است که فرآیند بازسازی اتاق را با استفاده از تصاویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی برای ارائه نمایش های بصری از تم ها، طرح های رنگی، مبلمان و چیدمان های مختلف ساده می کند.

 

RoomGPT

7- Midjourney

با Midjourney، معماران می توانند به سرعت تصاویر بصری را تنها با استفاده از ورودی متن یا کلمه کلیدی تولید کنند. به عنوان مثال، اصطلاح «آسمان‌خراش» می‌تواند الهام‌بخش یک رندر جدید در کمتر از پنج دقیقه باشد. Midjourney معماران را قادر می سازد تا پلان های دو بعدی خود را وارد کرده و آنها را به مدل های سه بعدی برای ارائه تجسم های خیره کننده تبدیل کنند. این پلتفرم خدمات متنوعی مانند رندر سه بعدی عکس ها یا طرح های موجود و پیش نمایش پروژه ها در زمان واقعی را با استفاده از عناصر طبیعی مانند آب، سنگ ها و پوشش گیاهی ارائه می دهد. معماران می توانند از Midjourney برای طراحی مناظر پیچیده در چند دقیقه بدون نیاز به ویرایش دستی استفاده کنند. علاوه بر این، این ابزار یک رویکرد جدید برای ایجاد تصاویر واقعی از ابتدا ارائه می دهد، حتی برای کسانی که تجربه قبلی در نرم افزار مدل سازی سه بعدی ندارند.

 

Midjourney

8- Hypar

Hypar پلتفرمی است که کاربران را قادر می‌سازد تا گردش‌های کاری طراحی را در زمان واقعی ایجاد، به اشتراک بگذارند و با یکدیگر همکاری کنند. هدف آن بهبود فرآیند طراحی با اجازه دادن به طراحان برای همکاری موثرتر با یکدیگر، به جای کار در انزوا و ادغام مدل های خود تنها برای یافتن چگونگی خرابی چیزها است.

Hypar ابزاری ارزشمند برای معماران و طراحانی است که به دنبال ساده‌سازی فرآیند طراحی و بهبود همکاری هستند. قابلیت های همکاری بلادرنگ آن را به ابزاری ضروری برای هر جریان کاری طراحی مدرن تبدیل می کند.

 

Hypar

9- Sidewalk Labs

Sidewalk Labs یک واحد نوآوری شهری در گوگل است که هدف آن بهبود اساسی کیفیت زندگی در شهرها برای همه است. این شرکت فناوری ای را توسعه می دهد که توسط رهبران املاک، از جمله توسعه دهندگان، برنامه ریزان شهری، و اپراتورهای ساختمان، برای بهبود طراحی محله، کاهش انتشار کربن و هزینه های انرژی برای ساختمان ها و خانه ها، و بهینه سازی محدودیت ها و فضاهای پارکینگ استفاده می شود.

Sidewalk Labs یک شرکت آینده‌نگر است که به استفاده از فناوری برای زیست‌پذیری و پایداری شهرها اختصاص دارد. محصولات و راه حل های نوآورانه آن به شکل گیری آینده زندگی شهری کمک می کند.

ابزارهای هوش مصنوعی با این که معماران را قادر می‌سازند کارآمدتر و مؤثرتر کار کنند، انقلابی در حوزه معماری ایجاد می‌کنند. 9 ابزار برتر هوش مصنوعی که در این پست وبلاگ بررسی کرده ایم برای هر معمار مدرنی که به دنبال جلوتر از منحنی است و بهترین طرح های ممکن را به مشتریان خود ارائه می دهد ضروری است. با این ابزارهایی که در اختیار دارید، برای مقابله با هر چالش طراحی و ایجاد ساختمان هایی که نه تنها زیبا هستند، بلکه پایدار و قابل زندگی نیز هستند، مجهز خواهید بود.

 

Sidewalk Labs

منبع