شما اینجا هستید:خانه » در رسانه ها » «سید یونس رودباری» و پاسخ به یک پرسش

«سید یونس رودباری» و پاسخ به یک پرسش

در مدتی که از راه اندازی وبلاگ و سایت شهید سید یونس روباری میگذرد بارها با این پرسش مواجه شده ایم که چرا اسم شهید را سید یونس رودباری قید می کنید؟ چرا نمی گویید سید یونس حسینی و یا سید یونس حسینی آغوزبنی؟ در ابتدای کار شاید پرداختن به این مسئله چندان ضروری به نظر نمیرسید  چون هدف شناساندن  فردی بود که به قول دوستان خونش مسیر تاریخ را عوض کرد. اما کم کم این انتقادات فزونی گرفت و در مواردی در حاشیه جلسات رسمی یا جلسات بزرگداشت به زمزمه و یا  صدای بلند مطرح می شد و گاهی هم دوستان از سر لطف مواردی را مطرح می کردند.

لازم نمی بینم که تاکید کنم در را ه اندازی سایت و وبلاگ شهید یونس هیچ انگیزه مالی و سیاسی در بین نبوده و هدف شناساندن شهید والامقام این خطه از کشور عزیزمان است. شهید سید یونس را«سید یونس رودباری»  می شناسند  به دلایل زیر:

۱- ایشان در زمان حیات خویش نیز در حوزه به این اسم شهرت داشته اند و دلیل بارز این ادعا  این است که حضرت امام در اعلامیه خویش در سال ۴۲ از ایشان به این نام یاد میکنند:

“….دیروز پدر قد خمیدۀ مرحوم  سید یونس رودباری  که  آثار عظمت مصیبت چهره‏اش را درهم شکسته بود، به ملاقات من آمد. با چه زبان می‏شود مادرهای فرزند مرده و پدرهای غمدیده را تسلیت داد؟ باید به پیغمبر اسلام ـ صلی‏اللّه‏ علیه و آله ـ و امام عصر ـ عجل‏اللّه‏ تعالی فرجه ـ عرض تسلیت کرد…”

بدیهی است  حضرت امام ایشان را به این نام می شناخته اند که از ایشان به این نام یاد می کنند.

۲- مقام معظم رهبری از ایشان به نام سید یونس رودباری یاد می کنند: “….یورش به مدرسه فیضیه عصر روز دوم فروردین ۴۲ که مصادف با ۲۵ شوال ۸۲ و شهادت امام صادق(ع) بود ، مجلس روضه‌ای از سوی آیت الله گلپایگانی در مدرسه فیضیه برگزار شده بود….یک کار دیگری که انجام گرفت و سرنخ آن از طرف امام بود برگزاری مجالس فاتحه برای شهدای مدرسه فیضیه بود. از شهدای مشخص و نامدار آن مدرسه سید یونس رودباری بود. یادم هست که در محله‌های دوردست قم فاتحه گذاشتند. طلاب هم راه می‌افتادند و در این مجالس شرکت می‌کردند. کار مهم دیگری که امام انجام دادند، ‌استفاده از حادثه مدرسه فیضیه برای گسترش مبارزه به سراسر ایران بود، امام از وقتی که فاجعه مدرسه فیضیه اتفاق افتاد، به فکرش رسید که این حادثه را در سراسر کشور منعکس کند و آن را زنده نگه دارد…”

۳- تفاوت شهرت اسمی و رسمی در بین روحانیون  امری بسیار معمول است: آیت اله بروجردی ( سید حسین طباطبایی) امام‌خمینی(روح اله مصطفوی) مقام معظم رهبری (سید علی حسینی خامنه)علی اکبر فیض(مشکینی) هاشمی رفسنجانی (هاشمی بهرمانی)  ناطق نوری (علی اکبر جمشیدی) ری شهری (محمد محمدی نیک) سید حسن مصطفوی (سید حسن خمینی) و  دهها شخصیت دیگر از این دست هستند. پس میتوان نتیجه گرفت اطلاق نام سید یونس رودباری  فاقد اشکال  است.

۴- با توجه به اینکه روستای زادگاه شهید  روستایی کوچک از توابع رودبار است دور از ذهن نیست که ایشان در حوزه  به دلیل نا آشنایی دیگران  با نام آغوزبن خود را رودباری معرفی کرده باشد.حتی بسیاری از همین دوستان که به عدم استفاده از نام آغوزبنی اشکال می کنند در سفرهای خود به تهران یا مناطق دیگر خود را رودباری یا فراتر از آن گیلانی معرفی میکنند.

۵-ذکر این نکته خالی از لطف نیست که قبل از ایجاد وبلاگ و سایت شهید سید یونس رودباری  نام ایشان سالی یکبار و در سالگرد قیام ۱۵ خرداد برده میشد و حالا  با حدود ده هزار بازدید از وبلاگ و سایت شهید سید یونس رودباری و شناخته شدن ایشان در سطح کشوری  و  برگزاری یادمان و ساخت فیلم ایشان بیش از پیش معرفی خواهند شد و صد البته این امر مرهون زحمات دوستان و دوستداران ایشان از گذشته تا کنون می باشد و  احیانا اگر ماهم سهم کوچکی در معرفی این شهید بزرگوار اگر داشته ایم وظیفه بوده و مصادره و …. در بین نیست.

۶- فضای سایت و وبلاگ شهید سید یونس رودباری  اختصاص به فرد یا شخص خاصی ندارد و هریک از دوستداران ایشان در صورت تمایل میتوانند جهت شناخت هرچه بیشتر شهید از این فضا استفاده کنند و ما آماده انتشار مطالب  دوستان به نام خودشان هستیم.

ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Shahadatsara.ir

http://shahadatsara.ir/
بازگشت به بالا